Hej !!!

W drugiej lekcji naszego kursu zajmiemy się wybraniem środowiska.

A więc by zacząć naukę języka php będziemy potrzebowali środowisko pracy,czyli serwer na którym będą znajdowały się nasze skrypty, jak już wspomniałem w pierwszej lekcji, wszystkie skrypty są wykonywane po stronie serwera. Będziemy potrzebowali także edytora tekstu, bo gdzieś musimy to pisać. Osobiście polecam program WebServ, który jest dostępny za darmo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i ściągnąć z byle jakiej strony. Tym serwerem będziemy posługiwać się w tym kursie.

Instalacja

Po zainstalowaniu, żeby serwer działał musimy go najpierw włączyć. Jeśli w pasku skrótów po prawej stronie nie ma ikony serwera, należy znaleźć i uruchomić plik webserv.exe. Po uruchomieniu na pasku w prawym rogu znajdzie się ikona, więc klikamy w ikonę a następnie uruchom. By sprawdzić czy nasz serwer działa wpisujemy w przeglądarkę http://localhost/ .

Jeżeli otworzy nam się strona powitalna, to możemy zaczynać naszą przygodę z php. Jeżeli chodzi jeszcze o webserv to będą interesowały nas dwa foldery które znajadują się w miejscu gdzie zainstalowaliśmy nasz program. W pierwszy  o nazwie httpd będziemy wrzucali nasze projekty php które będą dostępne  pod następującym adresem http://localhost/. Drugi raczej nas nie będzie interesował ale o nim też trzeba wspomnieć, a mianowicie nazywa się httpd-users i jeżeli chcemy podzielić naszą prace na katalogi to wchodzimy w ten folder i tworzymy nowy katalog. Wszystkie pliki w katalogu np. folder1 będą pod następującym adresem http://localhost/~folder1/

Wybieramy edytor tekstu

Mamy już przygotowane środowisko, więc potrzebujemy jeszcze edytora, którym będziemy się posługiwać do pisania naszych skryptów. Jak wiecie może to być dowolny edytor, ale są programy specjalnie do tego przygotowane i myślę że warto sobie ściągnąć taki program jak PsPad.Jest on bardzo łatwy w obsłudze a zarazem bardzo zaawansowany,tym programem możemy napisać także kod JavaScrips, MySQL, CSS, XML, HTML. PsPad jest także darmowy i możemy go ściągnąć np. z darmoweprogramy.pl . No to by było na tyle, zapraszam na kolejne lekcje.