Cześć !!

W trzeciej lekcji naszego kursu napiszemy nasz pierwszy kod. A więc zabieramy się do pracy. Aby zacząć musimy najpierw stworzyć plik, który będzie nazywał się index.php . W utworzonym pliku piszemy podstawową strukturę strony w HTML tak jak poniżej. Myślę że każdy kod będziemy tak właśnie rozpoczynać.

<html>
<head>
<title>Nasz pierwszy skrypt php</title
</head>
<body>
Przykładowy tekst wyświetlony na stronie
</body>
</html>

Nie będę teraz tłumaczył HTML-a bo zakładam że go już znacie jak zabieracie się za php. Jak już macie powyższy kod możecie go wypróbować. Powinien wyświetlić się tekst „Przykładowy tekst wyświetlony na stronie”  Jeżeli wszystko działa jak należy, przechodzimy do dalszej części naszej lekcji. A więc jak by wyglądały te same operacje zapisane w kodzie php. Oto przykład

<html>
<head>
<title>Nasz pierwszy skrypt php</title
</head>
<body>
<?php 
echo "Przykładowy tekst wyświetlony na stronie" ;
?>
</body>
</html>

Tak właśnie wygląda ten sam tekst zapisany w języku php. Zobaczmy czym różnią się oba języki, po pierwsze pojawiły się znaczniki <?php  ?> , można używać także skróconej wersji <?        ?>. To podstawa php, bez tych znaczników nie rozpoczniemy żadnego skryptu. Po drugie zobaczmy co napisaliśmy miedzy znacznikami. Napiasaliśmy komendę echo ale co ona może oznaczać , komenda echo wyświetla nam na ekranie to co napisaliśmy w  ” ” . Pewnie zastanawiacie się po co pisać w php ten sam tekst , jeśli w HTML jest o wiele prościej i nie trzeba pisać żadnych znaczników itd.Otóż jest to najprostszy przykład i nie ukazuje możliwości php ale od tego każdy zaczynał, jest to bardzo ważna lekcja ponieważ bez niej dalej nie będziecie rozumieli formuły php.Myślę że to by było na tyle i dam wam pracę domową a mianowicie napiszcie w php skrypt który wyświetli następujący tekst:

To jest mój pierwszy skrypt w języku php